RozwódDecyzja o rozwodzie. Co należy (a co warto) zrobić przed złożeniem pozwu

23/10/2023

 

Decyzja o rozwodzie. Co należy (a co warto) zrobić przed złożeniem pozwu.

 

Rozwód jest z całą pewnością trudnym czasem dla każdego z małżonków. Na sali sądowej widać jakie emocje towarzyszą stronom i nawet osoby przekonane wcześniej o swojej decyzji często mają wątpliwości czy decyzja o rozwodzie była słusznie podjęta. Wiele osób tkwi w nieudanych związkach lub też w faktycznej separacji wyłącznie dlatego, że nie wie w jaki sposób wszcząć postępowanie, obawia się kosztów lub też spotkania ze współmałżonkiem czy z samym sądem.

 

malzenstwo rozwod co zrobic kroki rozwodowePrzed złożeniem pozwu trzeba udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po aktualny odpis aktu małżeństwa oraz ewentualne odpisy aktów urodzenia dziecka/dzieci. Warto mieć aktualne odpisy aktów stanu cywilnego a nie starsze dokumenty wygrzebane z dna szafy. Niektóre sądy nie będą miały problemów ze starszymi odpisami, ale od lat po korytarzach sądowych krąży historia kiedy ktoś próbował rozwieźć się po raz drugi na podstawie starego odpisu aktu. Naszym celem jest złożenie skutecznego pozwu bez wzywania nas do usunięcia braków formalnych – tj. doprowadzenie do sytuacji, w której nasz pozew będzie złożony prawidłowo i sąd prześle jego odpis do strony przeciwnej.

Jeżeli w naszym powództwie istotne będą kwestie alimentacyjne należy zebrać dowody związane z ponoszonymi przez nas kosztami oraz z naszymi własnymi możliwościami finansowymi. Niektórzy są w stanie wykazać możliwości finansowe współmałżonka np. poprzez  przedstawienie wspólnego rozliczenia podatkowego albo wydruków ze wspólnego konta bankowego.

Przed przystąpieniem do sporządzania powództwa warto jest porozmawiać ze współmałżonkiem. Jeżeli wcześniej rozmawialiście Państwo o zakończeniu związku, jesteście w separacji faktycznej lub też uczestniczyliście w terapii małżeńskiej, która nie przyniosła oczekiwanych efektów, warto jest postawić na szczerą rozmowę i wspólne ustalenie warunków rozwodu. Czasami osoby posiadające dzieci widzą, że są dobrymi partnerami w sprawach dzieci, ale ich związek własny nie funkcjonuje. Warto jest poznać zdanie współmałżonka i wspólnie przygotować się do rozwodu – ustalić kwestie tego, które z małżonków składa pozew, jak rozwiązane będą kwestie opieki nad małoletnimi dziećmi, kwestie alimentów a nawet podziału majątku. Podział majątku można zresztą na spokojnie przeprowadzić przed sprawą rozwodową. Z doświadczenia wiem, że sprawy finansowe mogą być powodem braku porozumienia pomiędzy małżonkami i blokować kwestie rozwodu. Wobec tego znalezienie rozwiązania w sprawach podziału majątku będzie dobrym prognostykiem dla całego rozwodu.

 

Jeżeli Klienci odnaleźli porozumienie w każdym aspekcie rozwodu i podziału majątku często kieruję ich najpierw do notariusza. Zdarza się (i to często), że tacy małżonkowie podpisują jednego dnia umowę majątkową małżeńską w zakresie ustalenia rozdzielności majątkowej, umowę w przedmiocie podziału majątku małżeńskiego dorobkowego, w której wskazujemy ustalenia w zakresie wspólnych wniosków w przyszłej sprawie rozwodowej (obudowując takie ustalenia karą grzywny dla małżonka, który wyłamie się ze wspólnych postanowień) oraz np. plan wychowawczy dotyczący małoletnich dzieci stron. Wtedy wiemy, że rozwód powinien przebiec bez większych niespodzianek.

 

logo-kancelaria-adwokacka-aleksandra-filipkowska-krasniewicz
Adres kancelarii:

Al. Jerozolimskie 47/1
00-697 Warszawa

NIP: 7181868294
REGON: 146716627
Konto bankowe:

94 1140 2004 0000 3602 7476 3487